បេសកជនពិសេសរបស់ប្រធានអាស៊ាន ស្វាគមន៍ឆ្នាំរបស់មីយ៉ាន់ម៉ា ដើម្បីសន្តិភាពនៅឆ្នាំ២០២២
បេសកជនពិសេសប្រធានអាស៊ានទទួលបន្ទុកមីយ៉ាន់ម៉ា H.E. លោក ប្រាក់ សុខុន បានប្រកាសស្វាគមន៍សេចក្តីប្រកាសរបស់ក្រុមប្រឹក្សារដ្ឋបាលរដ្ឋ (SAC) នៃឆ្នាំដើម្បីសន្តិភាពរបស់មីយ៉ាន់ម៉ានៅឆ្នាំ ២០២២។
H.E. ឯកឧត្តម ប្រាក់ សុខុន ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការបរទេស និងសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិកម្ពុជា បានធ្វើសេចក្តីប្រកាសនៅក្នុងសន្និសីទសារព័ត៌មានស្តីពីលទ្ធផលនៃដំណើរបំពេញទស្សនកិច្ចការងារលើកទី២ នៅប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា ចាប់ពីថ្ងៃទី៣០ ខែមិថុនា ដល់ថ្ងៃទី០២ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២២ សម្រាប់ស្ថាប័នការទូតបរទេសដែលទទួលស្គាល់នៅកម្ពុជា និង អ្នកសារព័ត៌មាន នៅទីស្តីការក្រសួងក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ នៅរសៀលថ្ងៃនេះ។
ជាមួយគ្នានេះ H.E. លោក ប្រាក់ សុខុន ក៏បានសម្តែងការស្វាគមន៍ចំពោះការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ SAC ក្នុងការជំរុញកិច្ចចរចាសន្តិភាព និងការចូលរួមបន្ថែមទៀតជាមួយអង្គការប្រដាប់អាវុធជនជាតិភាគតិចនៅក្នុងកិច្ចព្រមព្រៀងបទឈប់បាញ់ទូទាំងប្រទេស (NCA)។
H.E. លោក ប្រាក់ សុខុន បានជម្រាបជូនពីឆន្ទៈល្អរបស់កម្ពុជាក្នុងការបញ្ជូនវេជ្ជបណ្ឌិតស្ម័គ្រចិត្ត ដើម្បីផ្តល់វ៉ាក់សាំង COVID-19 ដល់ប្រជាជនក្នុងប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា ប៉ុន្តែការនេះនឹងអនុវត្តក្រោមយន្តការរបស់អាស៊ាន។
ក្នុងបទសម្ភាសន៍របស់លោក H.E. លោក ប្រាក់ សុខុន សម្តែងការខកចិត្តដែលលោកខកខានមិនបានជួបជាមួយឯកឧត្តម លោកស្រី Aung San Suu Kyi និងលោកស្រី Su Su Lwin ខណៈដែល SAC របស់មីយ៉ាន់ម៉ាបាននិយាយថា លោកស្រី Aung San Suu Kyi នៅតែស្ថិតក្រោមនីតិវិធីតុលាការ ហើយលោកស្រី Su Su Lwin មានបញ្ហាសុខភាព។
នៅក្នុងការសន្និដ្ឋានរបស់គាត់ H.E. លោក ប្រាក់ សុខុន បានបញ្ជាក់ថា ដំណើរទស្សនកិច្ចការងារជាលើកទីពីររបស់លោកទៅប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា ត្រូវបានបញ្ចប់ដោយមានការរីកចម្រើនមួយចំនួន។
លោកបានគូសបញ្ជាក់យ៉ាងដូច្នេះថា «យើងអាចជួបជាមួយភាគីផ្សេងគ្នានៅក្នុងជម្លោះក្នុងប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា ហើយបានពិភាក្សាអំពីរបៀបវារៈច្រើនជាងដំណើរទស្សនកិច្ចលើកមុន ជាពិសេសយើងអាចបើកច្រកសម្រាប់ការចរចានយោបាយលើវិបត្តិនេះ»។
ក្នុងអំឡុងពេលស្នាក់នៅប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា H.E. លោក ប្រាក់ សុខុន និងសហការី មកពីលេខាធិការដ្ឋានអាស៊ាន បានធ្វើការពិភាក្សាជាច្រើន ដែលភាគច្រើនលើការឯកភាពប្រាំចំណុច (5PC) ដែលបានអនុម័តដោយមេដឹកនាំអាស៊ាន។
នេះបើតាមសេចក្តីថ្លែងការណ៍របស់ក្រសួងការបរទេស និងសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ ដែលបានចេញផ្សាយកាលពីពេលថ្មីៗនេះ។ លោក ប្រាក់ សុខុន ក៏បានចូលជួបសម្តែងការគួរសមជាមួយ ឯកឧត្តម នាយឧត្តមសេនីយ៍ Min Aung Hlaing ប្រធាន SAC ផងដែរ។
H.E. លោក ប្រាក់ សុខុន បានជួបពិភាក្សាការងារជាមួយ ឯកឧត្តម Wunna Maung Lwin រដ្ឋមន្ត្រីការបរទេសមីយ៉ាន់ម៉ា និង H.E. លោក Ko Ko Hlaing ប្រធានក្រុមការងារមីយ៉ាន់ម៉ាទទួលបន្ទុកផ្នែកមនុស្សធម៌ប្រចាំប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា។
កិច្ចប្រជុំជាមួយមេដឹកនាំសំខាន់ៗនៃប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ាបានគ្របដណ្តប់លើប្រធានបទសំខាន់ៗផ្សេងៗ។ រួមទាំងសារៈសំខាន់សម្រាប់ការប្តេជ្ញាចិត្តបន្ថែមទៀតរបស់ SAC ដើម្បីឆ្ពោះទៅមុខវឌ្ឍនភាពក្នុងការអនុវត្ត 5PC ការអភិវឌ្ឍន៍ស្ថានការណ៍នយោបាយក្នុងប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា ការតាមដានលទ្ធផលនៃកិច្ចប្រជុំពិគ្រោះយោបល់ស្តីពីជំនួយមនុស្សធម៌ដល់មីយ៉ាន់ម៉ានៅថ្ងៃទី 6 ខែឧសភា ឆ្នាំ 2022 នៅរាជធានីភ្នំពេញ។ ភ្នំពេញ និងវិធីសាស្រ្តអំពីរបៀបដែលទីភ្នាក់ងារឯកទេសរបស់អង្គការសហប្រជាជាតិ និងអង្គការមិនមែនរដ្ឋាភិបាលអន្តរជាតិអាចចូលរួមក្នុងការងារមនុស្សធម៌ដែលដឹកនាំដោយមីយ៉ាន់ម៉ា រួមទាំងការវាយតម្លៃតម្រូវការរួមនៅក្នុងតំបន់ពិបាកទៅដល់។
ក្នុងដំណើរនោះដែរ H.E. លោក ប្រាក់ សុខុន បានជួបពិភាក្សាការងារជាមួយ ឯកឧត្តម លោក Yar Pyae ប្រធានគណៈកម្មាធិការសាមគ្គីជាតិ និងសន្តិភាព (NSPNC) ក្នុងអំឡុងពេលដែលពួកគេបានផ្តោតទៅលើរបៀបវារៈមួយចំនួន ជាពិសេសលើវឌ្ឍនភាពនៃការចូលរួមជាមួយអង្គការប្រដាប់អាវុធជនជាតិភាគតិច (EAOs) ក្នុង NCA ការចែករំលែកបទពិសោធន៍របស់កម្ពុជាក្នុងការអនុវត្តការឈ្នះ។ - គោលនយោបាយឈ្នះៗរបស់លោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន និងតួនាទីរបស់គណៈកម្មាធិការសាមគ្គីជាតិ និងសន្តិភាពក្នុងការផ្តល់ជំនួយមនុស្សធម៌ និងយុទ្ធនាការចាក់ថ្នាំបង្ការដល់ប្រជាជនមីយ៉ាន់ម៉ានៅតំបន់ពិបាកទៅដល់។
បន្ទាប់ពីកិច្ចប្រជុំនេះ H.E. លោក ប្រាក់ សុខុន មានកិច្ចពិភាក្សាមួយទៀតជាមួយតំណាងអង្គការប្រដាប់អាវុធជនជាតិភាគតិចចំនួន ៧ ដែលបានចុះហត្ថលេខាលើ NCA ជាមួយ SAC។ ពួកគេបានផ្លាស់ប្តូរទស្សនៈអំពីស្ថានការណ៍នយោបាយក្នុងប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា ជាពិសេសរបៀបជំរុញកិច្ចចរចាសន្តិភាព ដើម្បីជាប្រយោជន៍ដល់ប្រជាជនទាំងអស់ក្នុងប្រទេស។ លោកក៏បានពិភាក្សាយ៉ាងទូលំទូលាយលើបញ្ហាសំខាន់ៗមួយចំនួន ដូចជាការវិវត្តនៃស្ថានភាពនយោបាយ និងមនុស្សធម៌នៅលើមូលដ្ឋាននៅក្នុងរដ្ឋ និងតំបន់នីមួយៗដែលភាគីទាំងនេះគ្របដណ្តប់ វឌ្ឍនភាពនៃការងារបន្ត និងការរួមចំណែករបស់គណបក្សនយោបាយក្នុងដំណើរការ NCA ជាដើម។ មានន័យថា ដើម្បីសម្រួលស្ថានការណ៍ក្នុងប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា និងជំរុញដំណើរការសន្តិភាពជាមួយតំណាងគណបក្សនយោបាយចំនួនប្រាំពីរនៅក្នុងប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា។
ក្រៅពីនេះ H.E. លោក ប្រាក់ សុខុន បានជួបជាមួយអ្នកការទូតបរទេសមកពីប្រទេសបារាំង សហរដ្ឋអាមេរិក សហភាពអឺរ៉ុប និងអូស្ត្រាលី ដើម្បីផ្លាស់ប្តូរទស្សនៈស្តីពីវឌ្ឍនភាពនៃ 5PC រួមទាំងការផ្តល់ជំនួយមនុស្សធម៌ដល់ប្រជាជនមីយ៉ាន់ម៉ាផងដែរ។

ASEAN Chair's Special Envoy Welcomes Myanmar's Year For Peace In 2022
The Special Envoy of the ASEAN Chair on Myanmar H.E. Prak Sokhonn has announced to welcome the State Administration Council (SAC)'s declaration of Myanmar's Year for Peace in 2022.
H.E. Prak Sokhonn, also Deputy Prime Minister, Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of Cambodia, made the announcement during a briefing on the outcomes of his second working visit to Myanmar from June 30 to July 02, 2022 for foreign diplomatic corps accredited to Cambodia and media members, at the ministry’s office in Phnom Penh this afternoon.
At the same time, H.E. Prak Sokhonn also expressed welcome to the commitment of SAC to further promote peace talks and engagement with the ethnic armed organisations in the Nationwide Ceasefire Agreement (NCA).
H.E. Prak Sokhonn informed Cambodia's good will to dispatch voluntary medical doctors to provide COVID-19 vaccines to people in Myanmar, but this will apply under ASEAN's mechanism.
In his briefing, H.E. Prak Sokhonn expressed his disappointment that he failed to meet with H.E. Ms. Aung San Suu Kyi and Ms. Su Su Lwin, while Myanmar's SAC said Ms. Aung San Suu Kyi remains under judicial procedure, and Ms. Su Su Lwin has health problem.
In his conclusion, H.E. Prak Sokhonn affirmed that his second working visit to Myanmar was concluded with some progress.
“We could meet with different parties in the conflict in Myanmar, and discussed more agendas than the previous visit, especially we could open a gate for political negotiations on the crisis,” he underlined.
During his stay in Myanmar, H.E. Prak Sokhonn and his colleagues from ASEAN Secretariat have held many discussions, mainly on the Five-Point Consensus (5PC) adopted by the ASEAN leaders.
According to a statement released recently by the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation, H.E. Prak Sokhonn also paid a courtesy call on Senior General Min Aung Hlaing, Chairman of SAC.
H.E. Prak Sokhonn had a fruitful discussion with H.E. Wunna Maung Lwin, Foreign Minister of Myanmar and H.E. Ko Ko Hlaing, Chairman of the Myanmar Task Force on Humanitarian Assistance to Myanmar.
The meeting with key leaders of Myanmar had covered various important topics; including the importance for further commitment by the SAC to move forward the progress in the implementation of 5PC, developments of political situation in Myanmar, the follow-up on the outcomes of the Consultative Meeting on Humanitarian Assistance to Myanmar on May 6, 2022 in Phnom Penh, and approaches on how the UN Specialised Agencies and international Non-Governmental Organisations can engage in Myanmar-led humanitarian work, including the Joint Need Assessment in the hard-to-reach areas.
On the same trip, H.E. Prak Sokhonn also held a meeting with H.E. Yar Pyae, Chairman of National Solidarity and Peace-making Committee (NSPNC) during which they focused on some agendas, especially on the progress of engagement with the Ethnic Armed Organisations (EAOs) in the NCA, the sharing of Cambodia's experiences in implementing the Win-Win policy of Prime Minister Hun Sen, and the role of National Solidarity and Peace-making Committee in delivery of humanitarian assistance and vaccination campaign to the people of Myanmar in the hard-to-reach areas.
After this meeting, H.E. Prak Sokhonn had another talk with the representatives of seven ethnic armed organisations, which have signed the NCA with the SAC. They exchanged views on political situation in Myanmar, especially how to advance peace talks for the benefit of all people in the country. He also extensively deliberated on several key issues, such as the developments of political and humanitarian situation on the ground in each state and region where these parties cover, the progress of on-going work and the contribution of political parties in the process of NCA, means to ease the situation in Myanmar and to advance peace process with representatives of seven political parties in Myanmar.
Besides, H.E. Prak Sokhonn met with the foreign diplomats from France, the U.S., EU and Australia to exchange views on the progress of 5PC, including provision of humanitarian assistance to the people of Myanmar.